Nurçin Alperden
 
 
 
menuovalmosmor

 

 

1961 yılında doğmuşum. Orta ve lise eğitimimi Özel Çavuşoğlu Lisesi’nde tamamladıktan sonra çalışma hayatına atıldım.

 

22 yıllık çalışma hayatım boyunca, el işleriyle de uğraştım. Pilot olan babam uçuşu olmadığı zamanlarda tahta dolaplar yapıp evdeki bozulan eşyaların tamiri ile uğraşarak dinleniyordu; annem de çeşitli kurslara katılarak minyatür resim sanatını, halı dokumayı, kumaştan çiçek yapmayı, öğrendiğinden evde kimse boş durmuyordu. Belki de ailemin el işlerine düşkünlüğü ablam ve bende de istek doğurdu. Ablam diş hekimi ve boş zamanlarında rapido ile çok özel resim çalışmaları yapmakta.

 

Emekli olur olmaz hemen bir resim kursuna yazıldım. Türkiye’nin sayılı cam altı ressamlarından olan Emine Yedikuvvet’ten sekiz ay boyunca sadece karakalem eğitimi aldım. Karakalem eğitimini tamamlayan bütün arkadaşlarım, yağlı boya tekniği ile resim yapmaya başladılar ama ben ısrar ile toz pastel tekniğini öğrenmek istedim.

 

Daha sonra çalışmalarıma Uluslararası Plastik Sanatlar üyelerinden birisi olan ressam Pakize Eraslan’dan aldığım dersler ile devam ettim. Pakize Hanım ile yaptığım çalışmalarda yumuşak pastel boyadan uzun yıllar vazgeçemeyeceğimden emin oldum.

 

Aslında resim yapmaya başlamamın sebebi kedi resimleri yapmaktı. Onları görmek bile içimde bir kıpırtı uyandırıyor, resimlerini yaparken de kendimden geçiyorum. Bu nedenle tablolarımın çoğunluğunu kediler oluşturuyor.

 

2009 yılında mozaik sanatını öğrenmek istedim. İSMEK bünyesi altında Meyçem Ezengin'den mozaik dersleri aldım. Mozaik konusunda daha çok acemiyim ama sınırsız bir sanat olduğunu görmek çok heyecan verici.

 

Resim çalışmalarımın yanı sıra tiyatro ile de ilgileniyorum. Bakırköy Sanatçılar Derneği (BASAD) üyesiyim. Erdoğan Sıcak ve Aytekin Özen’den sahne pratiği eğitimleri aldım. Onların sahneye koyduğu bazı oyunlarda rol aldım. Daha sonra Bakırköy İş Adamları Derneği’nde (BİAD) tiyatro çalışmalarına devam ettim ve 2009 yılında Zeynep Büke'nin yönetmenliğinde sahnelenen şiir, müzik ve tiyatrodan oluşan "şiyatro" projesinde olmak çok güzeldi. 2012 yılında BASAD'ta Gülçin Hatıhan'ın yönettiği Televizyon Cumhuriyeti adlı oyunda rol aldım.